President Muhammadu Buhari inaugurated his new cabinet on Wednesday as he swore in the ministers.
The ministers who are 43 were sworn in at the Presidential Villa, Abuja.
Below is the list of the inaugurated ministers and their portfolios:
- Dr. Ikechukwu Ogah (Abia State) State, Mines and Steel
- Mohammed Musa Bello (Adamawa State) reappointed Federal Capital Territory
- Godswill Akpabio (Akwa Ibom State) Niger Delta
- Chris Ngige (Anambra State) reappointment Labour and Employment
- Sharon Ikeazor (Anambra State) State Environment
- Adamu Adamu (Bauchi State) reappointment Education
- Ambassador Maryam Katagun (Bauchi State) State, Trade Investment
- Timipre Sylva (Bayelsa State) Petroleum under the President
- George Akume (Benue State) Special Duties
- Mustapha Baba Shehuri (Borno State) reappointment State, Agric and Rural Development
- Goddy Jedy Agba (Cross River State) State, Power
- Festus Keyamo (Delta State) State, Niger Delta
- Ogbonnaya Onu (Ebonyi State) reappointment Science and Technology
- Osagie Ehanire (Edo State) reappointment Health
- Clement Ike (Edo State) Budget, Nat. Planning
- Richard Adeniyi Adebayo (Ekiti State) Industry, Trade
- Geoffrey Onyeama (Enugu State) reappointment Foreign Affairs
- Ali Isa Pantami (Gombe State) Communications
- Emeka Nwajiuba (Imo State) Education
- Suleiman Adamu (Jigawa State) Water Resources
- Zainab Ahmed (Kaduna State) reappointment Finance
- Muhammad Mahmood (Kaduna State) Environment
- Sabo Nanono (Kano State) Agriculture
- Major General Bashir Salihi Magashi (Kano State) Defence
- Hadi Sirika (Katsina State) reappointment Aviation
- Abubakar Malami (Kebbi State) reappointment Justice
- Ramatu Tijjani (Kogi State) State, FCT
- Lai Mohammed (Kwara State) Information
- Gbemisola Saraki (Kwara State) State Transportation
- Babatunde Fashola (Lagos State) reappointment Works and Housing
- Adeleke Mamora (Lagos State) State, Health
- Mohammed H. Abdullahi (Nasarawa State) State, Science
- Zubair Dada (Niger State) State Foreign Affairs
- Olamilekan Adegbite (Ogun State) Mines and Steel
- Tayo Alasoadura (Ondo State) State, Labour
- Rauf Aregbesola (Osun State) Interior
- Sunday Dare (Oyo State) Youths and Sports
- Paulen Talen (Plateau State) Women Affairs
- Rotimi Amaechi (Rivers State) Transportation
- Maigarai Dingyadi (Sokoto State) Police Affairs
- Sale Mamman (Taraba State) Power
- Abubakar D. Aliyu (Yobe State) State Housing
- Sadiya Umar Faruk (Zamfara State) Humanitarian Affair